دیجی کهن
دیجی کهن
آشنایی با تاریخچه انواع تمبر در جهان

ریشه ی کلمه ی تمبر در حقیقت از واژگان فرانسوی به حساب می آید و در معنای دقیق آن می‌توان گفت که تمبر کاغذی کوچک و بهاداری است که نشانی از پذیرفتن مخارج محصولات پستی و پرداخت مالیات و عوارض، محمولات پستی است و امروزه از انواع تمبر در جهان میتوان به تمبر پستی اشاره کرد که هنوز هم جایگاه خود را حفظ کرده اند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید برای نخستین بار اولین تمبر پستی در جهان در سال۱۸۴۰درکشور انگلستان پدید آمد که به پنی سیاه میگفتند و روی آن تصویر ملکه ویکتوریا بر روی آن ثبت شده بود.

پس از کشور انگلیس به ترتیب ذکر کشورهای اروپایی نیز سعی کردند تا استفاده از پست به وسیله انتشار انواع تمبر را شمال آفریقا و کشور های خاورمیانه ای رایج کنند.

از نخستین کشورهای آسیایی و اسلامی که در انتشار انواع تمبر قدیمی پیش قدم شدند،می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- هند در سال (1854)

۲- عثمانی در سال (1863)

۳- مصر در سال (1866)

 اگر بخواهیم انواع تمبرها را از لحاظ پیام‌های نمادینی که حکومت‌ها برای اطلاع رسانی به شهروندان خود از آنها بهره می بردند، دارای تاریخچه و ارزش بسیار زیادی می باشد.

ناگفته نماند که امروزه بسیاری از دانشمندان بیشتر از آنکه از تصاویر سکه ها برای بررسی های تاریخی استفاده کنند،از انواع تمبر و نشانه های که بر روی آنان ثبت شده است ،بهره می برند،چرا که انواع تمبرها و نقش های گوناگونی که رویشان ثبت شده است دارای اطلاعات تاریخی دقیق‌تری می‌باشند.

چگونگی مطالعه و بررسی انواع تمبر

چگونگی مطالعه و بررسی انواع تمبر

با توجه به آنکه انواع تمبرها در شناسایی و تعیین تاریخ بشریت نقش مهمی دارند، تاریخ نگاران و متخصصان باستان شناسی تمبر ها را از طریق دو روش مورد بررسی و مطالعه قرار میدهند:

۱- بیرونی: در این روش انواع تمبر ها مانند یک شی مادی مورد بررسی قرار میگیرد.یعنی به ارزش اقتصادی آنان در این روش دقت میشود.

۲- درونی: در روش درونی انواع تمبر ها و ارزش معنوی آنان مورد بررسی قرار میگیرد و بیشتر از جنبه های معنوی و ارزش غیر مادی به آنان توجه می‌شود.بیشتر کسانی که به جمع آوری تمبرهای کلکسیونی علاقه دارند به ارزش درونی تمبرها توجه دارند و به ارزش اقتصادی آنان توجهی ندارند.

نکته ی دیگری که در رابطه با نوسان قیمت تمبر میتوان به آن اشاره کرد ،مشکلات اقتصادی و مالی مردم می‌باشد.تورم ها و مسائل اجتماعی اقتصادی دلیل اصلی افزایش قیمت تمبر می‌باشد.

به عنوان یک قاعده ی کلی می توان گفت که در یک کشور توسعه یافته به دلیل پیشرفت اقتصاد و کم بودن مسائل و مشکلاتی همچون تورم،قیمت انواع تمبر نسبت به کشور های در حال توسعه ،بسیار معقول تر است و کمتر دستخوش تغییرات نوسانات قرار میگیرد.

نتایج بررسی تاریخچه تمبر

نتایج بررسی تاریخچه تمبر

به طور خلاصه ،متخصصان و کاوشگران رشته هایی همانند تاریخ و باستان شناسی در نتیجه ی مطالعه بر روی انواع تمبر به نتایج زیر دست یافته اند:

برخی از دولت هایی که نقش حمایتگر بودن را بر عهده داشتند و یا بعضی دیگر از دولت ها که به استعمارگری می پرداختند، بر روی انواع تمبر مطالب جدید و نوشته های را چاپ می‌کردند.

متخصصان بر این باورند که چاپ چنین مطالبی نشان از میزان سلطه و حاکمیت دولت های آن زمان دارد و از طرفی هم میتوان وابستگی چنین کشورهایی به دولت متبوع خود را بیشتر مورد بحث و بررسی قرار داد.

 شاید برایتان جالب باشد که بدانید بیشتر تمبر های تاریخی باقی مانده در منطقه مصر و مناطق اطراف این کشور، تنها به زبان عربی و زبان ترکی وجود داشتند،به نظر شما دلیل این موضوع چه چیزی میتواند باشد؟

برای پاسخ به این سوال شما باید گفت که باستان شناسان با بررسی انواع تمبرها به این نتیجه رسیده اند که در کشور مصر زمانی که حکومت اسماعیل پاشا بر روی کار آمد ،احساسات ملی در این کشور به اوج رسید و به تدریج زبان ترکی جای خود را به زبان عربی داد و حکومت نیز این زبان را به عنوان زبان رسمی و ملی معرفی کرد.

بنابراین کشور مصر اولین تمبر هایش در دوران حکومت عثمانی که به زبان ترکی بود،وارد جامعه شد و پس از مدتی به دلیل تغییر حکومت و شرایط اجتماعی ،زبان ترکی انواع تمبر در این کشور به زبان عربی تغییر یافت.

 برخی از انواع تمبر دارای نوشته های چند زبانه می‌باشند که این مسئله نشان دهنده چند زبانه بودن ملیت ها و اقلیت های زبانی می‌باشند.

در نظر اول میتوان انواع تمبرها را نشان و ملاکی برای وجود تمبر ها و خدمات پستی دانست و می توان حدس زد که در آن منطقه ومحیط خدمات پستی وجود داشته است.

البته به این نکته نیز باید توجه کرد که انواع تمبر از گذشته تا کنون با هدف تبلیغات نیز در میان جوامع مورد استفاده قرار می‌گرفت و افراد از آن برای منفعت مالی خود نیز بهره می بردند.

ادامه نتایج بررسی تاریخچه تمبر

ادامه نتایج بررسی تاریخچه تمبر

موضوعاتی که اصولا در تمبرها از آنان استفاده میشود،به موارد زیر تقسیم می‌گردند:

 ۱- نمادهای ملی

۲- قهرمانان درگذشته محلی

۳- میراث فرهنگی

۴- رویدادها و یادبودهای تاریخی و سیاسی مهم

۵- اصلاحات اجتماعی

۶- پیشرفت ملی

۷- دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی

۸- سیاست خارجی (همبستگی منطقه ای، عربی یا اسلامی، پیوندهای بین المللی)

۹- تصاویری از نمایشگاه‌ها، همایش‌های بین‌المللی

۱۰- نماد های تاریخی

 توجه داشته باشید که بسیاری از ملت ها در استفاده از برخی از موضوعاتی که بر روی تمبر ها چاپ می کنند،اشتراک دارند، مانند موارد زیر:

۱- تصاویرلباس های سنتی

۲- تصاویرصنایع دستی ملی، جشن ها

 ۳- جشن‌ها و آلات‌ موسیقی

۴- حیوانات و گیاهان

۵- مناظر زیبا و اشیای عتیقه

۶- کاوش‌های باستان شناسانه

۷- یادمان های تاریخی (مساجد، قلعه‌ها و قصرها) و بناهای جدید

جالب است که بدانید برخی از انواع تمبرها از خدمات رایگانی که دولت در اختیار مردم قرار داده است خبر میدهد.مانند:

۱- ساختمان دانشگاه ها

۲- بیمارستان ها

۳- برخی از مدارس

بررسی زمان ورود انواع تمبر به ایران

بررسی زمان ورود انواع تمبر به ایران

برای اولین بار در سال ۱۲۷۹ هنگامی که دفتر پستی انگلستان در ریشهر شهر بوشهر شهر ساخته شد و استفاده از تمبر های هندی به عنوان تمبر پستی رایج شد، انواع تمبر ایرانی به تدریج جای آن را گرفتند.

در سال ۱۲۸۲ گروهی از ایران راهی سفر به پاریس شده اند تا با مقامات پستی آن کشور برای سفارش دادن انواع تمبر بحث و گفت و گو کنند، و در همان سال اولین طرح انواع تمبر های پستی توسط آنان شکل گرفت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به جای آنکه تمبرهایی ویژه تنها با موضوع خانواده سلطنتی چاپ شود بیشتر انواع تمبر به مناسبت اعیاد و مناسبت های مذهبی اختصاص داده شد.

بررسی اهمیت تمبر کلکسیونی

شاید با دیدن افرادی که به انواع تمبر علاقه دارند و به دنبال موضوعاتی خاص در تمبر ها می گردند برای شما جالب باشد و با خود فکر کنید که چرا باید این افراد تا این حد به انواع تمبر علاقه داشته باشند؟

برای پاسخ به این سوال شما بهتر است در ابتدا توجه داشته باشید که افراد بر اساس علاقه، طرز فکر و انگیزه های مختلفی که دارند به جمع آوری تمبر یا اشیا قدیمی گوناگونی می‌پردازند.

از عمده ترین دلایلی که بسیاری از افراد دنیا به جمع آوری تمبر می پردازند و آگهی خرید و فروش تمبر برایشان اهمیت زیادی دارد به شرح زیر می‌باشد:

وجود یک سرگرمی مفید برای آنکه زمان های انسان در طول روز با ارزش و مفید واقع شود و با دیدن انواع تمبر احساس خوشی و آرامش و توجه به تاریخ گذشته در انسان ایجاد شود.

عشق و علاقه به طرح ها و نقش هایی که بر روی انواع تمبر چاپ شده و یا علاقه فراوان به تاریخ گذشته و وقایع رخ داده در جوامع انسانی با ثبت بر روی تمبر برای همیشه به یادگار می ماند و جمع آوری آنان بسیار جالب است.

جمع آوری تمبر کلکسیونی به نوعی پس انداز محسوب میشود که با سرمایه ای نسبتا مناسب برای خود و فرزندانمان می توانیم داشته باشیم. به این نکته حتما توجه داشته باشید که با یادگیری روش صحیح گردآوری مجموعه انواع تمبر و آگاهی از آگهی خرید و فروش تمبر، در بسیاری از مواقع می توان تورم هائی که در یک جامعه بوجود می آید را جبران کرد.

تمبر قدیمی

سخن آخر

برای بسیاری از شخصیت ها به وجود آمدن یک پرستیژ و افتخار در بین دوستان و اقوام بسیار مهم است و این افراد می‌توانند با ذوق و علاقه انواع تمبر های خود را در معرض نمایش دوستان و آشنایان قرار دهند و از اطلاعاتی که بدست آورده اند، دیگران را نیز آگاه کنند.

جمع آوری انواع تمبر مانند یک کتاب چه تاریخی می تواند به افراد کمک کند تا بعد ها وقایع مهمی را که در دوره های تاریخی مختلف گذشته است را به یاد بیاورند و دیگران را نیز از وجود چنین وقایعی آگاه کنند.

انواع تمبر کلکسیونی قابلیت آن را دارند که شما از طریق جمع آوری آنان یک نمایشگاه تمبر راه اندازی کنید و یا اینکه در آلبوم های زیبا آنان را کنار یکدیگر قرار دهید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *