دیجی کهن
دیجی کهن
راه تشخیص سماور عتیقه

تاریخچه سماور : 

سماور قدیمی جای خود را  در دکوراسیون منازل باز کرده است و بسیاری از افراد به دنبال خرید سماور قدیمی و عتیقه هستند. سماور برای جوش آوردن آب و  برای تهیه چایی مورد استفاده قرار می گیرد. سماور یک واژه روسی است و معادل فارسی آن ” خود جوش ” است. سماور قدیمی از زمان های گذشته تا به حال در شهر بروجرد به عنوان مرکز اصلی تولید سماور، تولید می شده است. شهر بروجرد در استان لرستان است. هر چند که امروزه در نقاط مختلف ایران کارخانه هایی وجود دارند که اقدام به تولید سماور در سایز ها و اندازه ها و مدل های مختلف می کنند.
جنس بیشتر سماور هایی که در شهر بروجرد استان لرستان تولید می شود، برنج و ورشو است. جالب است بدانید اولین بار از سماور برای تولید قهوه استفاده می شده  است و بعدها و با  ورود چای به ایران از سماور برای تولید چای استفاده شده است. هر چند که اکثر مردم کاربرد اصلی سماور را برای تهیه ی چای می شناسند. جالب است بدانید قبل از ورود چای به ایران، قهوه یکی از نوشیدنی هایی بود که در زمان شاه عباس اول، وارد ایران شدو با ورود قهوه به ایران، قهوه خانه هایی به وجود آمد که کم کم و به مرور زمان قهوه خانه ها به چایخانه تغییر کاربری داد و سماور یکی از وسایل اصلی این محیط ها محسوب می شد.
اولین  تولید کننده ی سماور در جهان کشور روسیه است که اولین سماور در سال 1820  تولید شده است.
در دوران امیر کبیر صنعتگرانی که در ایران زندگی می کردند، کار تولید سماور را شروع کردند و توانستند سماور های ایرانی را در جنس ها و مدل های مختلف تولید کنند.
سماور قدیمی ساختار ساده ‌ای داشت و بعد ها شکل ها و طرح های متنوعی برای آن ایجاد شد.

سماور قدیمی

سماور روسی طلا  را بشناسید

سماور روسی طلا جزو اولین سماور هایی است که در دوران نادرشاه وارد ایران شده است. این مدل سماور قدیمی   در کشور روسیه  تولید شده است و در سال ۱۹۴۰ کارخانه های زیادی در کشور روسیه  فعالیت داشتند که کار آن ها تولید سماور بوده است. سماور روسی طلا معمولا از آلیاژ طلا با فلزاتی همچون مس و سایر آلیاژ های دیگر ساخته می شده است.

راه تشخیص سماور عتیقه

بهترین راه برای تشخیص عتیقه بودن یک وسیله آن است که در هنگام خرید یا فروش آن یک کارشناس با خود به همراه داشته باشید تا مطمئن شوید جنسی که خریداری می‌کنید حتماً عتیقه است. اگر دارای کلکسیونی از وسایل عتیقه هستید و عتیقه بودن یک جنس،  شرط خرید آن برای شما محسوب می شود، باید تمامی راه های تشخیص وسایل عتیقه از غیر آن را بشناسید. در غیر این صورت و در حالی که سماور قدیمی را برای دکوراسیون منزل انتخاب می کنید ، می توانید به قدیمی بودن آن  اکتفا نمایید.
اما به طور کلی می توان گفت طبق ماده 561  قانون مجازات اسلامی خرید و فروش وسایلی که بسیار قدیمی هستند و که جزو میراث ملی به حساب می آیند، جرم است و مجرم علاوه بر استرداد مال، به محکومیت  از یک تا سه سال حبس و همچنین پرداخت جریمه نقدی  نیز محکوم خواهد شد.
به طور کلی می‌توان گفت برای هر یک از اجناس عتیقه روش ‌هایی وجود دارد که می توان به کمک آن روشها از عتیقه بودن وسایل مطمئن شد. سماورهای عتیقه معمولاً سنگین وزن و کم یاب هستند و ممکن است جنس آن ها برنجی و وزنی حدود ۱۰ کیلوگرم داشته باشند هر چند مدل های دیگری از سماور قدیمی و عتیقه با جنس های مختلف و در وزن های متفاوت نیز وجود دارد.

راه تشخیص سماور طلا

راه تشخیص سماور طلا

بهترین راهکار برای تشخیص سماور طلا آن است که بتوانیم طلا را از مس و سایر فلزات مشابه تشخیص دهیم. برای اینکه بتوانید سماور طلا را از سماور مسی و یا فلز مشابه آن تشخیص دهید، باید ویژگی های فلز طلای خالص و همچنین مس را بدانید.
به طور کلی می توان گفت طلا بسیار منعطف است و معمولاً در جواهرسازی طلا را با سایر فلزات دیگر از جمله مس، نقره، نیکل، پلادیوم و … ترکیب می‌کنند. این ترکیب به خاطر افزایش استحکام طلا صورت می گیرد و همین موضوع باعث می‌شود که تشخیص طلا از مس دشوار باشد، اما به طور کلی می توان گفت نسبت ترکیب این فلزات با یکدیگر عیار طلا را مشخص می‌کند که سازندگان طلا معمولاً بر روی آن میزان عیار را درج می کنند.
بنابراین بهترین راهکار برای تشخیص سماور طلا این است که بتوانید فلز طلا را از سایر فلزات دیگر به خوبی تشخیص دهید.

آشنایی با سماور قدیمی و آنتیک

در تعریف وسایل عتیقه و آنتیک باید گفت وسایلی که دارای عمری بیش از 100 سال هستند، قدیمی و آنتیک محسوب می شوند. این تعریف از وسایل آنتیک در کشور های مختلف متفاوت است. سماور قدیمی و سماور آنتیک امروزه در بسیاری از خانه ‌ها برای دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرند. هرچند کسانی نیز هستند که از همین سماورهای قدیمی و سماور زغالی برای تهیه چای  زغالی استفاده می‌کنند.
در تولید سماور قدیمی و آنتیک از   آلیاژ هایی  مثل  مفرغ،  برنج، ورشو، آلیاژ  طلا و  نقره، مسوار و همچنین نقره با روکش طلا استفاده شده است.  بیشتر سماور قدیمی های موجود در بازار از جنس ورشو  و مسوار هستند.
ورق مسوار از آلیاژ مس و روی و یا قلع تشکیل شده است. جنس اصلی ورق مسوار مس است.
ورق مفرغ که نام دیگر آن برنز است و قدیمی ترین آلیاژی است که بشر تولید کرده است.

سماور روسی طلا

موزه سماور قدیمی در روسیه

یکی از موزه های  معروف ترین موزه های سماور در  جهان در شهر تولای روسیه است . این موزه یکی از جذاب ترین و  محبوب ترین موزه های روسیه به شمار می آید و در سال 1990 تاسیس شده است. در این موزه انواع سماور قدیمی و طرح ها و شکل های مختلف و اندازه های متفاوت وجود دارد. گنجایش این سماور ها از 70 لیتر تا سه  قطره آب متغیر است. در این موزه 330 مدل مختلف سماور در طرح های مختلف و جذاب وجود دارند که بازدید کنندگان ویژه ای نیز دارد.

سماور های جدید و چای ساز به جای سماور قدیمی

امروزه به جای سماور قدیمی که از جنس ورشو و یا برنج تولید می شده است از فلزاتی همچون استیل که خاصیت ضد خش دارند برای تولید سماور های جدید استفاده  می شود. هر چند که سماور های زغالی و نفتی و هیزمی  و به طور کلی سماور قدیمی نیز در بعضی مکان های سنتی و بوم گردی  و موزه ها  و بعضی قهوه خانه ها و آشپزخانه ها  برای تهیه ی چای با طعمی متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. اما به طور کلی از سماور های استیل برقی و نفتی و گازی امروزه در بعضی خانه ها و ادارات استفاده می شود و یک وسیله ی پر کاربرد است و تازه عروس ها نیز از سماورهای جدید برای آشپزخانه و از سماور قدیمی برای دکوراسیون منزل خود استفاده می کنند. علاوه بر سماور های کوچکی که در محیط خانه و محل کار استفاده می شوند، سماور های بزرگی نیز وجود دارند که معمولا در محل های عمومی و یا در مراسمات و عزاداری ها استفاده می شود و سایز بزرگی نیز دارند.

قیمت سماور قدیمی

اجزای سماور قدیمی

سماور قدیمی اجزایی دارد که در زیر به بیان آن ها می پردازیم:

 • کعب یا پایه

 • خاکستر گیر

 • شبکه

 • جا زغالی

 • تنوره

 • تنه

 • پولکی

 • شیر سماور

 • دسته سماور

 • درسماور

 • میل و صراحی

 • بخارکش

 • بادگیر

قیمت سماور قدیمی

سماور های قدیمی با توجه به جنس و اندازه و قدمت شان دارای قیمت متفاوتی نیز هستند. بعضی از سماور های قدیمی که جنس شان از طلا و یا آلیاژی از طلاست دارای قیمت بسیار بالایی نیز هستند اما به طور کلی می توان گفت سماور های قدیمی دارای محدوده ی قیمتی از 250 هزار تومان تا بیش از 15 میلیون تومان دارند.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها:

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. سهیل مقام دوست گفت:

  سلام
  سماور های طلا آیا همه ی قطعات طلا هست یا قسمت هایی از آن؟

 2. مهدی گفت:

  سلام..سماوری با مشخصات نوشته شده تو این صفحه دارم….چجوری میشه با کارشناسی ارتباط برقرار کنم.‌قصد فروش دارم

  1. digikohan گفت:

   سلام
   اگر سماوری که قصد فروش آن را دارید عتیقه غیرمجاز نیست، میتوانید در سایت دیجی کهن آن را رایگان آگهی کنید و بفروشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *