دیجی کهن
دیجی کهن
بورس خرید و فروش اسکناس قدیمی

اولین اسکناس قدیمی ایران

اسکناس 1 تومان وان اولین اسکناس قدیمی ایران می باشد که بر روی آن کلمه ONE به جای شیر و خشک چاپ شده بود و این این نوع اسکناس با نوشته ONE تنها به مدت 6 سال چاپ شد و پس از آن اسکناس 1 تومانی را با نشان شیر و خورشید چاپ کردند. تاریخ صدور اولین اسکناس ایران در سال 1890 و 1891 می باشد که با امضای دستی و امضای چاپی ژوزف رابینو و آرتور گراندی چاپ شد. در بانک شاهنشاهی مهر مخصوص اولیه مامور دولتی به شکل دایره بود و در بالا نوشته ای با عنوان « ثبت و ملاحظه شد » و در قسمت پایین « مامور محترم دولت علیه ایران» جای گرفت. پس از گذشت مدت زمانی مهر مخصوص بیضی نگاتیو به جای نوشته ها قرار گرفت.

سری اول اسکناس 1 تومانی در زمان قاجار به دو نوع مختلف چاپ شد که عبارتند از: جنس کاغذ نازک و جنس کاغذ ضخیم

اسکناس جنس کاغذ نازک بیشتر با امضای ژوزف رابینو و آرتور گراندی دیده شده است، لازم به ذکر است که اسکناس هایی که کاغذ نازک می باشند بسیار کمیاب می باشد. البته بعضی از اسکناس ها هستند که بر اثر شست و شو نازک می شوند که منظور ما از اسکناس های کاغذ نازک کمیاب این نوع از اسکناس ها نمی باشد زیرا اسکناس را هر چه بیشتر بشویند، بیشتر نازک می شود و چگالی آنها کم می شود.

اولین سری اسکناس های یک تومانی

با سه نوع ستینگ شماره سریال و به در دو رنگ قرمز و مشکی چاپ شد و این اسکناس ها مانند دیگر اسکناس هایی که در سری اول چاپ شدند دارای مهر مخصوص نگاتیو یا توخالی چاپ می شدند اما در سال 1913 به بعد این اسکناس ها با مهر توپر معمولی چاپ شدند.

اسکناس قدیمی

قیمت اسکناس رضا شاه

قیمت اسکناس های رضا شاه به ترتیب عبارتند از:

 • اسکناس 5 ریال رضا شاه سال 1317: 522500 تومان

 • اسکناس 10 ریال رضا شاه: 228000 تومان

 • اسکناس 20 ریال رضا شاه: 900000 تومان

 • اسکناس 20 ریال کلاه بزرگ (رضا شاه ): 1600000 تومان

 • اسکناس 500 ریال رضا شاه: 1550000 تومان

نحوه قیمت گذاری اسکناس قدیمی

عواملی که بر تعیین قیمت اسکناس های قدیمی تاثیر گذارند عبارتند از:

هر چه کیفیت اسکناس بالاتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود و یکی از عواملی که اصالت اسکناس را تایید می کند جمع آوری جفتی اسکناس قدیمی می باشد. یکی دیگر از معیارهای سنجش آلبوم اسکناس هایی می باشد که درون آن قرار گرفته اند.

وجود عوامل دیگری مانند: شماره سریال اسکناس، سایز عکس، سایز امضاء ، فیلیگران و… در تعیین قیمت اسکناس نقش دارند.

بنابر این در صورتی که با قیمت های متفاوتی از هر اسکناس روبرو شدید باید توجه داشته باشید که ممکن است برتری هایی نسبت به یکدیگر داشته باشند که در قیمت با یکدیگر تفاوت بسیار زیادی دارند.

قیمت اسکناس رضاشاه

مزایده اسکناس قدیمی جمهوری اسلامی

اسکناس های جمهوری اسلامی عبارتند از:

 • 20 ریال

 • 50 ریال

 • 100 ریال

 • 200 ریال

 • 500 ریال

 • 1000 ریال

 • 2000 ریال

 • 5000 ریال

 • 10000 ریال

 • 20000 ریال

 • 500000 ریال

 • 100000 ریال

قیمت این اسکناس ها در هنگام مزایده کاملا با یکدیگر تفاوت دارند . تمام افرادی که مشغول به خرید و فروش اسکناس قدیمی جمهوری اسلامی هستند دارای آلبوم هایی هستند که این اسکناس ها را از سال 1357 تا به امروز در دل خود جای داده اند و علاوه بر آن دارای اسکناس هایی هستند که استثناء هستند یا دارای  تعدد چاپ می باشند.

مزایده اسکناس قدیمی جمهوری اسلامی

بورس خرید و فروش اسکناس قدیمی

بورس اسکناس قدیمی دنیایی بسیار متنوع دارد و افرادی که در آن فعالیت دارند با ارزش هر اسکناس قدیمی به خوبی آشنایی دارند برای مثال ارزش اسکناس هایی که قبل از سال های 52 و 53 چاپ شده است نسبت به دیگر اسکناس های موجود در بازار بسیار بالا است و ممکن است یک واحد اسکناس قدیمی کاملا قیمت های متفاوتی با یکدیگر داشته باشند برای مثال ممکن است قیمت یک اسکناس که بر روی آن امضای مهدی سمیعی وجود دارد با اسکناسی که بر روی آن امضای محمد یگانه قرار دارد متفاوت باشد.

سیاست پولی دوره های مختلف بر قیمت اسکناس 50 سال پیش نیز تاثیرگذار است. در هنگام خرید و فروش اسکناس های قدیمی نکته ای که بسیار جلب توجه می کند قدیمی بودن یک اسکناس می باشد در واقع هر چه قدر یک اسکناس قدیمی تر باشد بیشتر به چشم می خورد و قیمت بالایی نیز خواهد داشت. بعضی از اسکناس ها هستند که تا نخورده اند و با وجود سال های بسیاری که از آن گذشته است هم چنان تازه و زیبا مانده اند این دسته از اسکناس ها در بین افرادی که علاقه بسیاری به عتیقه دارند بسیار پرطرفدار است و بسیاری از افراد مشتاق برای به دست آوردن آن ممکن است هزینه بالایی را پرداخت کنند و چه بسا با گذشت سالها ارزش این اسکناس ها بسیار بالاتر برود.

اما عده ای دیگر این اسکناس ها را به عنوان منبعی برای کسب درآمد خود می بینند و از این اسکناس های رنگارنگ که هر کدام تاریخ و تمدن کشوری را در خود جا داده است پول در می آورند. البته لازم به ذکر است که افرادی که به خرید و فروش این اسکناس ها می پردازند آلبومی خاص و ویژه دارند که آن را فقط در معرض خریداران واقعی قرار می دهند و این آلبوم آن قدر زیبا و جادویی است که با دیدن آن ممکن است هوش از سرتان بپرد و قیمت این آلبوم با یک واحد آپارتمان متوسط برابری می کند یا حتی ممکن است ارزش آن بسیار بالاتر باشد.

ارزش اسکناس های قدیمی

ارزش اسکناس قدیمی به تاریخ آن بستگی دارد، هر چه تاریخ یک اسکناس قدیمی تر باشد و تازگی آن بیشتر باشد و تا نخورده باشد ناخودآگاه باعث می شود هر کسی با دیدن آن به این نکته برسد که ارزش این اسکناس بسیار بالا است. دیدن این اسکناس ها بسیاری از افراد را برای خرید و داشتن آنها وسوسه می کند و افراد علاقمند ممکن است با دیدن این اسکناس ها به دنبال راهی برای دستیابی به آن اسکناس ها را تصور کنند.

افرادی که به کار خرید و فروش مشغول اند ممکن است آلبوم ها را از واحد کوچک به بزرگ مرتب و نگهداری کنند. بعضی از اسکناس های واحد ممکن است دارای چندین مدل خاص و ویژه باشند که چاپ شده است. این نوع از اسکناس ها معمولا با فاصله کم از یکدیگر در یک آلبوم قرار می گیرند.

در بین اسکناس های قدیمی اسکناس دوران ناصرالدین شاه بالاترین قیمت دارد و در کنار آن اسکناس یک هزار دلاری محمدرضا شاه پهلوی که به آن هزار دلاری نیز می گویند ارزش بسیار بالایی دارد و آن ها را نمی توان به آسانی به دست آورد زیرا این اسکناس قدیمی در دست مجموعه داران بسیار بزرگ است و ارزشی در حدود 40 تا 50 میلیون برای هر جفت لحاظ شده است البته که ممکن است این قیمت بسیار بالاتر نیز برود زیرا ارزش یک آلبوم از دوره محمدرضا شاه پهلوی ممکن است قیمتی در حدود 450 میلیون تومان ارزش گذاری شود. سرمایه گذاری در این کار ممکن است به یکباره فرد را به ثروتی بیش از حد برساند و  او را به سرمایه بسیاری برساند، بنابر این افرادی که در راه خرید و فروش قرار می گیرند درصد ضرر آنها بسیار کم است.

قیمت پول قدیمی زمان شاه

قیمت پول قدیمی زمان شاه

اسکناس قدیمی زمان شاه عبارتند از:

 • 5 ریال(سری اول): قیمت تک اسکناس 5 ریال قدیمی محمدرضا شاه پهلوی برابر با 50000 تومان می باشد.

 • 10 ریال(سری اول): قیمت تک اسکناس 10 ریال قدیمی محمدرضا شاه پهلوی برابر با 90000 تومان می باشد.

 • 20 ریال(سری اول): قیمت تک اسکناس 20 ریال قدیمی محمدرضا شاه پهلوی برابر با 500000 تومان می باشد.

 • 50 ریال(سری اول): قیمت تک اسکناس قدیمی 50 ریال قدیمی محمدرضا شاه پهلوی برابر با 1000000تومان می باشد.

 • 100 ریال(سری اول): قیمت تک اسکناس قدیمی 100 ریال محمدرضا شاه پهلوی برابر با 3000000 تومان می باشد.

 • 200 ریال(سری اول): قیمت تک اسکناس قدیمی 200 ریال محمدرضا شاه پهلوی برابر با 150000 تومان می باشد.

 • 500 ریال(سری اول): قیمت تک اسکناس قدیمی 500 ریال محمدرضا شاه پهلوی برابر با 2500000 تومان می باشد.

 • 1000 ریال(سری اول): قیمت تک اسکناس قدیمی ریال محمدرضا شاه پهلوی برابر با 3000000 تومان می باشد.

 • 5000 ریال(سری اول): قیمت تک اسکناس قدیمی ریال محمدرضا شاه پهلوی برابر با 12000000 تومان می باشد.

 • 10000 ریال(سری اول): قیمت تک اسکناس قدیمی ریال محمدرضا شاه پهلوی برابر با 4000000 تومان می باشد.

خرید اینترنتی اسکناس قدیمی

خرید اینترنتی اسکناس قدیمی

در حال حاضر با توجه به پیشرفت تکنولوژی نیازی نیست که شما خیابان های شهر را برای پیدا کردن اسکناس قدیمی طی کنید کافی است که اسکناسی که نیاز دارید را سرچ کنید تا سایت های مختلفی را ببینید که هر کدام به خرید و فروش اینترنتی اسکناس مشغول هستند و هنگامی که شما اسکناسی را خریداری می کنید می توانید از طریق پست آن را تحویل بگیرید. اما نکته قابل توجه امنیت صفحه ای است که از آن خرید اسکناس صورت می گیرد باید بسیار توجه داشته باشید که صفحه کاملا تایید شده باشد تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.

اسکناس کلکسیونی

در این مقاله به این نکته رسیدیم که هر اسکناس تحت تاثیر عوامل مختلف دارای قیمت های متفاوت است در این بین بعضی از اسکناس ها دارای ویژگی هایی هستند که آن ها را کاملا از دیگر اسکناس های قدیمی متمایز می کند. برای مثال یک اسکناس قدیمی ممکن است دارای سریال  ۷۷۷۷۷۷۷۷ که این عدد بین آمریکایی ها بسیار پر طرفدار است یا یک اسکناس قدیمی ممکن است دارای سریال ۸۸۸۸۸۸۸۸ باشد که در بین چینی ها از محبوبیت خاصی برخوردار است. افرادی که به جمع آوری اسکناس های قدیمی علاقه دارند بهتر است بدانند که اسکناس کلکسیونی هزینه ای بسیار بالا دارد بنابر این یک سرگرمی بسیار گران قیمت است. در ادامه قصد داریم شما را با گران ترین اسکناس های کلکسیونی آشنا کنیم.

اسکناس ۱۰۰۰ دلاری Alexander Hamilton که ارزش آن برابر با ۸۰۰۰ دلار می باشد.

این اسکناس یک اسکناس قدیمی خاص می باشد و در یک برنامه تلویزیونی به نام Pawn Stars در سال 2012 نشان داده شد و ارزش آن 7000 دلار برآورد شد. البته در ادامه لیست با قیمت های بسیار بالاتری روبرو خواهید شد علت اینکه قیمت این دلار کمتر از بقیه اسکناس های قدیمی موجود در لیست می باشد این است که 150 مورد از این نوع در دنیا وجود دارد. بعضی از اسکناس ها مانند اسکناس های سال 1918 کاملا کلکسیونی هستند البته بعضی از اسکناس ها ارزش آن غیر قابل تخمین است و در موزه ها نگهداری می شود و اسکناس قدیمی 5000 دلاری و 10000 دلاری جزو این دسته از اسکناس ها می باشند. یکی از عواملی که در ارزش یک اسکناس قدیمی تاثیر بسیار بالایی دارد وجود علامت دلار در اسکناس می باشد که ارزش آن را بسیار بالا می برد. قیمت این اسکناس قدیمی با توجه به شماره سریال هایی که دارد ممکن است از 8 هزار دلار تا 10 هزار دلار متغیر باشد.

اسکناس قدیمی ۱۰۰ پوندی نیوزلند ۱۹۲۹ که ارزشی برابر با ۱۱۵۰۰ دلار دارد.

در دسامبر سال گذشته اسکناس قدیمی 100 پوندی نیوزلند که بسیار نو بود با 11500 دلار به فروش رسید. علت این امر این بود که نیوزلند تا سال 1967 هیچ گونه اسکناسی چاپ نمی کرد و از اروپا اسکناس وارد این کشور می شد. اسکناس قدیمی 100 پوندی نیوزلند یکی از اولین اسکناس های نیوزلند می باشد که بسیار نادر است، به گونه ای که تاریخ چاپ این اسکناس قدیمی به صورت دستی نوشته شده است.

سومین اسکناس قدیمی که از ارزش بسیار بالایی برخوردار است اسکناس امپراتوری مینگ با ارزش ۶۰ هزار دلار می باشد.

قدمت این اسکناس به دوره اولین پادشاه امپراتوری مینگ بر می گردد، این اسکناس را در سال 1368 تا سال 1398 چاپ می کردند و ارزش تاریخی این اسکناس بسیار بالا است به همین دلیل ارزش مالی آن نیز بسیار بالا رفته است. از این نوع اسکناس تنها فقط دو مورد وجود دارد و جزو عتیقه های بسیار مهم در دنیا می باشد به همین دلیل یکی از آن ها را در موزه نگه می دارند.

اسکناس یک میلیون پوندی که ارزش آن برابر با 115 هزار دلار می باشد.

از اسکناس یک میلیون پوندی نه عدد وجود دارد که یکی از آنها در سال 2011 فروخته شد. تاریخ چاپ ایین اسکناس قدیمی به 30 آگوست 1948 برمی گردد. این اسکناس قدیمی که فروخته شد دارای واتر مارک یا نهان نگاری بود و از آن زمانی استفاده می شد که خزانه به نیاز به پول داشت و بانک انگلیس آن را به صورت قرض در اختیار خزانه قرار می داد. بر روی این اسکناس طرحی از موضوع فیلم سینمایی The Million Pound Note قرار دارد.

اسکناس کلکسیونی

اسکناس قدیمی 50 دلاری که طلایی که در سال 1928 چاپ شد و ارزش آن برابر با 120 هزار دلار می باشد.

ارزش این اسکناس برابر با 120 هزار دلار می باشد، از این اسکناس برای سرمایه گذاری در طلا استفاده می کردند و جزو اولین اسکناس هایی بود که در سال 1933 به وسیله دولت Roosevelt مورد استفاده قرار گرفت، زیرا مالکیت طلا در آن زمان غیرقانونی بود و از این نوع اسکناس تنها فقط 12 عدد وجود دارد و ارزش بسیار بالایی دارد.

سایت فروش اسکناس قدیمی

یکی از سایت هایی که امنیت آن تضمین شده است سایت دیجی کهن می باشد، شما با مراجعه به سایت دیجی کهن می توانید در محیطی بسیار امن به خرید و فروش اسکناس قدیمی بپردازید و مناسب ترین محل برای خرید و فروش اسکناس قدیمی می باشد و شما می توانید آگهی خود را در آنجا ثبت کنید و در آرامش کامل بر روی تجارت خود تمرکز کنید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *