دیجی کهن
دیجی کهن

رادیو

از زمان های بسیار دور از رادیو استفاده می کردند، رادیو ها انواع مختلفی دارند. رادیو قدیمی یک گوینده کهن سال است که از گذشته در ذهن ها مانده است و امروزه رادیو قدیمی طرفداران زیادی دارد. افراد علاقه مند به رادیو قدیمی با جمع آوری تعداد زیادی رادیو عتیقه، رادیو آنتیک و زیرخاکی موزه ی کوچک یا کلکسیون رادیو را ایجاد کرده اند.

اختراع رادیو

جیمز کلارک ماکس دل یک فیزیکدان و ریاضیدان اسکاتلندی بود که در سال 1860 میلادی برای بار اول تئوری امواج الکترومغناطیسی را عرضه کرد. هنریش هرتز مهندس و فیزیکدان آلمانی توانست بدون استفاده از سیم از نوسانات الکترونیکی برای انتقال امواج از محلی به محل دیگر استفاده کند، به همین دلیل نام هرتز به صورت بین المللی برای بیان فرکانس های رادیویی به کار می رود. در واقع مارکونی اولین کسی بود که متوجه شد می توان از بی سیم به عنوان یک وسیله ی ارتباطی استفاده کرد. مارکونی شخصی ایتالیایی بود که بعد از مدتی به عنوان مخترع رادیو معرفی شد. بعد از تلاش های زیاد و آزمایشات، وی توانست در سال 1901 اختراع خود را کامل کند.

او توانست علائم بی سیم را از شهر پل دو در کشور انگلستان، که در یک طرف اقیانوس اطلس قرار دارد را به شهر بین ژان در کشور آمریکا که در طرف دیگر اقیانوس اطلس قرار دارد بفرستد. با اختراع مارکونی مردم به شور و هیجان آمدند و خواستار شنیدن صدای انسان از رادیو شدند. اما به دلیل اینکه لامپ های رادیو ضعیف بودند سازندگان رادیو فکر بهتری کردند. بنابراین در سال 1906 شخصی به نام دوفورست لامپ سه الکترودی اختراع کرد که برای رادیو الکتریسیته قابل استفاده بود سپس روبرت فون لیون با ساخت لامپ های قوی تر تحول بزرگی در این زمینه ایجاد کرد .

رادیو آنتیک

رادیو در گذشته

شرکت سونی کشور ژاپن در سال 1965 میلادی برای بار اول رادیو ترانزیستوری را به تعداد زیاد تولید کرد که توسط یک باتری کوچک که به اندازه کف دست بود و در جیب جا می شد، کار می کرد که این رادیو قدیمی مورد استقبال مردم قرار گرفت و تعداد زیادی سراغ این رادیو قدیمی رفتند و در اکثر خانه ها یافت می شدند. برنامه های رادیو به زبان هایی مانند زبان فارسی، زبان عربی، زبان انگلیسی، زبان فرانسه و زبان آلمانی پخش می شد. رادیو که در زمان های قدیم یکی از محبوب ترین وسایل در بین مردم بود امروز ساکت و بی صدا در گوشه منزل ها و یا موزه ها جا خوش کرده است، این رادیو ها در زمانهای قدیم هزاران نفر را دور خود جمع می کردند و اوقات خوشی را برای افراد رقم می زد. در باغ موزه قصر یکی از بند هایی که قبل از انقلاب، زندانیان را در آن حبس می کردند به عنوان موزه رادیو نامگذاری شده و انواع رادیو ها را به نمایش گذاشته است. رادیو های آلمانی بیشترین تنوع را داشتند. مشهورترین رادیوهای آلمانی، رادیو های فیلیپس و گراندیک بودند. معروف ترین برنامه های رادیویی در دهه های 40 و 50 نمایش رادیویی جانی دالر بود که در روز های چهارشنبه پخش می شد. بعد از مدت زمان زیادی اداره رادیو تاسیس شد.

نخستین ایستگاه رادیویی ایران در سال 1319 در تهران راه افتاد و رادیو ایران نخستین فرستنده ی رادیویی ایران، رادیو ایران است. در زمان های قدیم همه ی مردم رادیو گوش می کردند و هر کس متناسب با سلیقه اش برنامه ای را برای گوش دادن در نظر می گرفت. وقتی پدر خانواده از سرکار به خانه باز می گشت پیچ رادیو را می چرخاند و مادر خانواده چایی می آورد و همه باید به رادیو گوش می دادند. در اوایل دهه 40 که در هر خانه ای رادیو نبود مردم برای شب نشینی به خانه دوست و آشنا می رفتند تا علاوه بر دیدار با اقوام و آشنایان، برنامه ی مورد علاقه ی خود را هم بشنوند. در واقع رادیو برای همه ی افراد جامعه جالب و مفرح بود و تعداد بسیار زیادی از مردم برنامه های رادیو را به صورت جدی دنبال می کردند.

رادیو لامپی قدیمی

اهداف و وظایف اداره رادیو عبارتند از :

 • تعیین سیاست و خط مشی رادیو

 • توسعه فرهنگ عمومی و آشنا کردن مردم به اصل زندگی نوین

 • توجه به وحدت ملی، مبانی ملیت و حفظ استقلال شرح تحولات کشور

 • رعایت کامل سیاست دولت در انتشار اخبار

 • تاسیس مدرسه برای تربیت خطیب، قصه گو، شاهنامه خوان و…

 • تاسیس مدرسه هنرپیشگی

انواع رادیو قدیمی :

 • رادیو نفتی

 • رادیو لامپی

 • رادیو باطری دار

 • رادیو ترانزیستوری

 • و…

رادیو لامپی

رادیو لامپی یک رادیو قدیمی است، در واقع اولین رادیویی که وارد خانه ها شد، رادیوی بزرگ لامپی بود. این رادیو عتیقه با برند های سینک هاوس و زیمنس در بازار موجود بودند. رادیو های لامپی وقتی روشن می شدند به اندکی زمان لازم داشت تا شروع به کار کنند چون لامپ های این رادیو قدیمی باید داغ شوند . اندازه ی این رادیو آنتیک بزرگ بود و تقریبا شبیه تلویزیون های 21 اینچ امروزی بود. این رادیو قدیمی از نوع لامپی و غیر ترانزیستوری است در حقیقت تقویت امواج بر عهده لامپ ها است و این نوع رادیو قدیمی بیشتر از رادیو های ترانزیستوری برق مصرف می کند بنابراین به مولد برق قوی تری نیاز دارند. بعد از رادیو های لامپی رادیو های ترانزیستوری تولید شدند که از رادیو های لامپی کوچک تر و همچنین ارزان قیمت تر بودند. در زمانهای قدیم همه نمی توانستند رادیو بخرند، چون رادیو ها گران قیمت بودند و اکثر آنها وارداتی بودند.

در سال 1324 تنها 7 مغازه رادیو فروشی وجود داشت. رادیو باتری دار یک رادیو قدیمی دیگر است که معمولا خانه هایی که برق نداشتند از این نوع رادیو قدیمی استفاده می کردند. باطری های این رادیو ها بزرگ بود و بیرون از جعبه رادیو قرار داشت و بعد از تمام شدن شارژ باتری امکان شارژ مجدد آن وجود داشت اما چون شارژ مجدد آنها سخت بود، بعد از آن رادیو هایی اختراع شد که با باطری خشک کار می کرد .مشهور ترین رادیو قدیمی، آندریا است که با باطری خشک کار می کند. این نوع رادیوها تقریبا اولین رادیو های ساخت کشور آمریکا است که قدمتی حدود 100 سال دارد. رادیو های لامپی برق زیادی مصرف می کردند و تامین این انرژی توسط باتری ها به صرفه نبود زیرا باتری ها گران قیمت بودند بنابراین رادیو های دیگری اختراع شدند که انرژی مورد نیاز خود را از نفت تامین می کردند.

مزایای رادیو ها لامپی

از مزایای رادیو های لامپی می توان به صاف و شفاف بودن صدای آن ها اشاره کرد.

معایب رادیو لامپی

 • این رادیو قدیمی برق زیادی مصرف می کنند
 • مدت زمان لازم برای داغ شدن لامپ ها برای روشن شدن
 • امکان سوختن لامپ ها
 • سخت بودن تعویض لامپ های رادیو
 • بزرگ و سنگین بودن این رادیو ها
 • سخت بودن حمل این رادیو ها

رادیو نفتی

 یک رادیو قدیمی است. رادیو های نفتی از دو بخش ژنراتور ترموالکتریک و رادیو لامپی تشکیل شده اند. بخش رادیو لامپی با برق کار می کند که قسمت حرارتی یعنی ژنراتور ترموالکتریک، برق این رادیو قدیمی را تامین میکند. برای استفاده از این رادیو آنتیک باید مقداری نفت در مخزن آن ریخته شود سپس به وسیله حرارت چراغ، پره هایی که اطراف شعله تعبیه شده اند گرم می شوند بنابراین گرما تبدیل به انرژی محدود الکتریسیته می شود و رادیو شروع به کار میکند. در واقع برای راه اندازی این رادیو عتیقه تا زمان روشن شدن 30 دقیقه زمان لازم است. رادیو های لامپی برق زیادی مصرف می کردند و تامین این انرژی توسط باتری ها به صرفه نبود زیرا باتری ها گران قیمت بودند بنابراین تامین این انرژی توسط چراغ های نفتی به صرفه تر بود.

در بسیاری از شهرها و روستاها به دلیل عدم وجود برق از این نوع رادیو قدیمی استفاده می شد زیرا این نوع رادیو نیاز دسترسی به برق را مرتفع نموده بود. اساس کار بخش ژنراتوری این رادیو قدیمی پدیده ترموالکتریک است. هنگامی که دمای دو سر یک قطعه فلزی متفاوت باشد این اختلاف دما باعث ایجاد اختلاف پتانسیل بین آنها می شود که این اختلاف پتانسیل ترموالکتریک نامیده می شود. تفاوت میانگین سرعت حرکت الکترونها در دو نقطه با دمای متفاوت علت این اختلاف پتانسیل است که سرعت حرکت الکترون ها در نقطه گرم بیشتر از نقطه سرد است. به طور میانگین تعداد الکترون هایی که در یک زمان مشخص از نقطه سرد به نقطه گرم حرکت می کنند کمتر از تعداد الکترون هایی است که از نقطه گرم به نقطه سرد حرکت می کنند. بنابراین در نقطه سرد و نقطه گرم به ترتیب پتانسیل مثبت و پتانسیل منفی ایجاد می شود. این پدیده سیبک نامیده می شود و مقدار آن به عواملی مانند جنس ماده و اختلاف دمای دو نقطه بستگی دارد. در سال 1956 از ایده ی یک فیزیکدان به نام A . F . Loffe که در سال 1929 در کتاب خود به عنوان  سرمایش ترموالکتریک نیمه هادی ارائه داده بود، برای ساخت مولد برق رادیو نفتی استفاده شد، او این ایده را به صورت تئوری ارائه داد.

مزایای رادیو نفتی

 • قابل استفاده در مناطق بدون برق
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • صرفه جویی در هزینه

معایب رادیو نفتی

از معایب رادیو نفتی میتوان به بوی نفت اشاره کرد و همچنین وجود نداشتن نفت در بعضی مواقع از دیگر معایب این نوع رادیو قدیمی است.

 

قیمت رادیو آنتیک

قیمت رادیو قدیمی

قیمت رادیو قدیمی متفاوت است. قیمت رادیو های آنتیک را با توجه به سال تولید، میزان کار کرد رادیو، سالم بودن رادیو ، برند آن، قدمت رادیو، تمیزی و … متفاوت است. به عنوان مثال قیمت رادیو های قدیمی 700 هزار تومان، 2 میلیون تومان، 5 میلیون تومان و … می باشد. اغلب رادیو های قدیمی محصول کشور آمریکا، سوئد، روسیه، هلند، فرانسه، آلمان شرقی بوده اند .این رادیو ها فقط موج اف ام ندارند از این رادیو های قدیمی به عنوان دکور و عتیقه استفاده می کنند چون قیمت آنها برای استفاده کردن به عنوان رادیو گران است. رادیو های زمان قدیم بسیار گران بودند و اغلب ساخت کشور های آلمان یا انگلستان بودند، در آن زمان همه نمی توانستند رادیو بخرند و تقریبا از هر هزار خانه یک خانه رادیو داشت است که گاهی افرادی که رادیو نداشتند برای شنیدن اخبار و … در منزل فردی که رادیو داشت جمع میشدند تا از رادیو اخبار را بشنود.

هرکس که رادیو می خرید باید به شهربانی می رفت و یک عکس و جواز از آن می گرفت سپس فروشنده رادیو به منزل مشتری می رفت و رادیو را برای آن نصب می کرد. در زمان های قدیم نداشتن مجوز برای رادیو جرم محسوب می شد و افرادی که آنتن رادیو داشتند ولی مجوز رادیو را نداشتند به شدت دچار دردسر می شدند. رادیو های برقی و چوبی بزرگ آلمانی حدود دو هزار تومان، هزار و پانصد تومان قیمت داشت و برخی از آنها هزار تومان قیمت داشتند که این مبلغ ها در زمان قدیم مبلغ بسیار زیادی محسوب می شد. گران ترین نوع رادیو قدیمی، رادیو نفتی است. افرادی که به رادیو عتیقه علاقه دارند و قصد خرید رادیو قدیمی مرغوب و باکیفیت دارند بهتر است قبل از خرید اطلاعاتی در مورد رادیوی مورد نظر کسب کنند و در مورد آن تحقیق کنند. آن ها می توانند از سایت دیجی کهن برای کسب اطلاعات و همچنین خرید رادیو قدیمی باکیفیت استفاده کنند.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بینام گفت:

  اطلاعات کامل و جالبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *